Pferdův blog

Archive of Pferdův blog


Pferdova stránka

       pferda@zdeneksebesta.net  Všechna práva na omyl vyhrazena.

neděle, 28. srpen 2005

Sorry

V těchto dnech mohu ještě více, docenit výhody Liborova blogování "of line". Pěkně "of superhyper link" si to teď můžu naťukat a až přijde ta chvíle (zda li), několika zbývajícím čtenářům tento článek nabídne toto:
Promiňte, prepáčte, izvinitě, sorry, entschuldigen, pardon, scusi, przepraszam za to, že jste několikrát, nebo pravděpodobněji pouze jednou, či nejpravděpodobněji vůbec, museli místo Pferdových taky-úvah, číst několik dní tento text -

chybová zpráva Hostitele

Vězte, že text byl automatickou chybovou stránkou, kterou produkuje server, na němž v této chvíli už zase běží tento blog. Kdybyste poslechli radu v poslední větě onoho omluvného textu, mohli byste tuto milou tabulku vidět každý den, od čtvrtku 25. 08. 2005, až do neděle, tj. dnes 28. 08. 2005. A myslím, že i v pondělí bude situace možná stejná (no jistěéééé, 29. 08. 05 a taky v úterý 30.08.05 16:00 :-). Marek říká, že po několika takových návštěvách mého blogu se ti méně otrlí, s dial up-ovým připojením, už nikdy nevrátí :-( SUPER HYPER !
Webový guru se svým deníčkem je taktéž nedostupný, jak jsem dnes zjistil podle červené barvy jeho odkazu v RSS čtečce. Jemu však nehrozí, že by se mu čtenáři nevrátili, naopak, častěji klikají na Deníček Yuhůův, aby se přesvědčovali, proč to nejede a jestli už to konečně jede. (18:00 už to Yuhůovi jede :-)
Ale co já, kterého blog čte pár lidí v Kamerunu, ve Finsku, a ve Starých Horách. :-) Všichni tito čtenáři musí překonávat jazykovou bariéru, což bývá při mém slohu věc nelehká, a když se ještě nepočítaných dnů nedostanou na můj blog, nemohu jim zazlívat, že se vrhnou na jinou četbu. :-(
Abych nekřivdil mému hostiteli, který dělá, co může, aby moje stránky oživil. Budu muset situaci řešit sám. Prozatím jsem podal rychlý dotaz, což ale neznamená rychlou odpověď, jak jsem dodatečně zjistil (víkend je víkend). To mne posouvá zase blíž ke dni možného stěhování tam, kde i sobota bývá pracovní. Jsou to prozatím jen hypotetické úvahy pferdovy, o hyperprostoru, ale vkrádají se neodbytně víc a více, každým dalším dnem nefunkčnosti mých stránek. Je pravděpodobné, že nechuť ke změnám (mně tak vlastní), po možném zprovoznění serveru, zase mně přivede k pasivitě. Ale může přece jen dojít k tomu, že vyzkouším, jak funguje převod domény.
V době čekání odpovědi na můj rychlý dotaz, si projdu rady zkušenějších a kouknu se na hostingy, které by mohly připadat v úvahu. Několik zajímavých jsem už našel a pohrávám si s myšlenkou, svěřit některému z nich pferdovy úvahy :-) Některé se mi líbí dost. Například tyto:

- český hosting.cz
- anoweb.cz
- gringo.cz
- hostuju.cz

Z těchto hostingů bych si vybral.
Mohl bych si říct, že nejsem "ostravak" a nezblázním se, když moje stránky nejsou několik dní (týdnů?) přístupné. U jiných, užitečnějších, by to bylo vážné. Ale na druhou stranu, houby rozumím tvorbě webu a s každou závorkou v kódu html jsem zápasil delší dobu, než by se podle výsledku mohlo zdát :-). Tím více si vážím každého písmene v kódu html, který jsem vytvořil a nerad se dívám na to, jak nic z toho není vidět v prohlížeči internetových stránek.
Příští dny rozhodnou. Prozatím budu uvažovat.až se mi bude kouřit z hlavy A vám, kteří to nyní čtete, děkuji za trpělivost.

Souhrn:
25. 08. 2005 přestaly stránky fungovat a 30. 08. 2005 zase v 17:00 začaly. :-)
Bez FTP přístupu. :-( Tak nic.
31. 08. 2005. Jedem. Ale!

Během doby, kdy jsem nemohl zahlcovat Internet textem, prohlížel jsem si svět pomocí Google Earth. Je to 10Mb program, který opravdu stojí za to. Mám na disku taky program, který uvolnila NASA, ale jeho kvality, i přes gigantickou velikost 180Mb, nedosahuje. Nebo stále ještě nechápu jeho možnosti. Taky jsem po upozornění Yuhůa stihnul legalizovat Operu, bych se mohl přesvědčit, že i v tak slavném prohlížeči moje hranaté stránky jakž takž fungují.

Tak to byla šestidenní. Prkotina. Kateřina je problém. Louis by plakal nad New Oerlans.


12:49 [Permalink]

čtvrtek, 25. srpen 2005

Pozvánka

Co bylo dnes v poštovní schránce?

pozvánka na výstavu o Šenově obr.

Pokud někdo neví, kde se nachází Šenovské muzeum, pak vězte, že v místní knihovně. Tomu, kdo neví kde je naše knihovna, je určená mapa,(pro zobrazení ikony mapy se musí otevřít celé okno, nebo navštívit odkaz -TURISTIKA-). Výstava začíná tuto sobotu v 10 hodin a potrvá do 30. listopadu. Tuto sobotu bude v Šenově také jarmark, což jsem zahlédnul na plakátu, ráno, cestou do práce a později ověřil na stránkách Šenova, kde je ke stažení jarmark.doc v odkazu -AKTUALITY-.
Letošní jarmark bude na rozdíl od minulých ročníků na školním a SK Šenova, místo Zámeckého parku. V parku probíhá rekonstrukce. To mi nějak uniká, což budu muset napravit a získat informace. Jak dlouho může, taková rekonstrukce trvat? Až vyrostou nové stromy? Abych nebyl překvapen tak, jako po spatření naší nové návsi našeho nového náměstí, taky svého času rekonstruovaného. Pohled na něj mne překvapuje setrvale.
Informace o probíhající rekonstrukci Zámeckého parku asi neobjevím na stránkách MÚ Šenova. Že bych zašel na pivo? :-) Nebo do parku? :-) Dobré vyhlídky na zdroje informací.


16:18 [Permalink]

středa, 17. srpen 2005

Volenský 2.

Volenský rybník je opět vypuštěn a já se musím vrátit ke svému jarnímu hloubání o něm. Tehdy jsem se podivoval nad tím, že rybník ještě v květnu, kdy už ptačí tok je v plném proudu, není napuštěn. A později, že je zaplaven i s hromadami bahna, které vloni nahrnuly bagry. V těchto dnech jsem opět zabrousil k milému rybníku, a ejhle. Rybniční dno je opět obnažené a hromady bahna, o kterých jsem si myslel, že se mohou ve vodě rozpustit, jsou porostlé hustě nějakým druhem rostliny Veronica.

snad obr. rostliny Veronica

Při pátrání na Internetu po jméně této rostliny, jsem narazil na výraz, letnění a zimování rybníků. Zajímavé výrazy, což? Pro rybáře jsou tyto výrazy jistě dobře známé, pro mne naopak. Tady je stručně o letnění rybníků. Ono to s rybníky není vůbec jednoduché. Potíže s pravidelným odstraňováním nánosů bahna, jsou zřejmě veliké, nejen finančně. Samotní majitelé asi nejsou schopni toto financovat pouze z výnosů rybníků, ale využívají i další celospolečenské zdroje. Odměnou pro nás (pro mne jistě) je pohled na třpytící se hladinu a křik vodního ptactva.
Nyní už trochu chápu, jak problematické je udržování rybníků v životaschopném stavu. O tom, že jejich udržování při životě není snadné, svědčí i to, že z dvaceti šenovských rybníků, (podle Ladislava Kišky, který čerpal z Karolinského katastru slezského ve Slezském zemském archívu v Opavě, podle stavu v 18 století) jich zbylo jen několik.
Na stránkách majitelů rybníku jsem se tradičně nic nedověděl, tak jen doufám, že osud Volenského je v dobrých rukou. Trochu nejistoty, ale v sobě nacházím při pohledu na jeho měnící se tvář.

obr.Volenský rybník 20.08.2005


21:01 [Permalink]

pátek, 12. srpen 2005

Tetrov hlucháň a slavík.

Tak jsem poprvé uslyšel Tetřeva hlušce, zároveň s hlasem slavíka.
Na Vysoké, i Nízké Tatry, napadl první sníh letošní zi… letošního léta? Podle počtu zastavujících řidičů v Tatranské Štrbě, by se dala odhadovat digitalizovanost obyvatelstva. Téměř každý (každá byla v menšině) vytáhl z kapsy nějaký ten digiťáček a zachycoval ten neobvyklý srpnový "vidok." Já nebyl výjimkou a powešutrem (Canon PowerShot A310) zaznamenal věc nevídanou, sníh na horách.

první sníh letos v Tatrách

Snad už definitivně uhasil žíznivý oheň, pasoucí se v minulých dnech na padlých stromech.
Pod Tatrami často, když je k tomu večer příležitost, poslouchám vysílání rádia Slovensko1. Nabízí zajímavé pořady. A ani tentokrát jsem nebyl zklamán. Zaslechl jsem po zapnutí rádia vyprávění o vtáčikov. Moje pozornost se zvýšila. Poslouchám muže, jak vypráví o lese, medvědech, tetřevech, slavících, nebo Zedníčku skalním (Murárik červenokrídlý). Jeho hlas zní laskavě. Je to hlas člověka spjatého od mládí s přírodou, který o ní dokáže vyprávět nejen s láskou, ale i se znalostí života v ní. Jen výjimeční lidé, dokážou tak zaníceně předávat pozitivní sdělení ostatním lidem.
Celé vyprávění bylo provázeno hlasy ptáků. Když jsem slyšel hlas tokajícího Tetřeva hlušce (Tetrova hlucháňa), spolu se zpěvem Slavíka, bylo to velkolepé duo přírody. Těžko dokážu popsat to, co se linulo z "etheru".
Doma pak, první co jsem hledal na Internetu, bylo jméno Saniga. Ing. Miroslav Saniga. To je totiž jméno onoho vzácného muže, co dokázal vzbudit ve mně takovou pozornost. Po několika přehmatech, jsem přece jen vypátral na stránkách Rádia Slovensko1, záznam večerní relace ze dne 9. 08. 2005 Nočná pyramída, ve které byl Miroslav Saniga hostem a odpovídal na dotazy posluchačů. Bohužel pořad, který jsem poslouchal v Tatrách, byl vysílán jako repríza z roku 1998 a nemohu jeho záznam nikde na Internetu najít.
Škoda. Tak rád bych si to ještě jednou poslechl. Ale i ostatní odkazy na pána Sanigu ve slovenském rozhlase stojí za přečtení. Například tento:Poézia letného lesa.
Je naštěstí víc takových lidí, co jim příroda vnikla do duše hlouběji než ostatním. Josef Vágner, Zdeněk Veselovský, Gerald Durrell, David Attenborough, Bernard a Michael Grzimkovi, Václav Větvička. Těmto navíc bylo dáno, aby své vědomosti dokázali lidsky předávat dál. Oni a mnoho dalších dovedou vracet pocit sounáležitosti s přírodou nám všem. Dnešní doba odtahuje naše žití od přírody čím dál víc. Proto jsem vděčný lidem, jako Miroslav Saniga, že dokážou burcovat lidi k zachování přírody pro člověka.
Ďakujem Vám, pán Saniga.

Pro ty, co občas neví co znamená tetrov nebo murárik jsem objevil stránku s nápovědou: anglicky-latinsky-česky-slovensky

A tady najdete nejslavnějšího murárika/zedníčka Miroslava Sanigy.
Heavenly angel with carmine wings


22:30 [Permalink]

pondělí, 1. srpen 2005

Velociraptorampepurda

Abyste pochopili, že nejde o Spielbergův Jurský Park, koukněte se na OSLA.
To, že ptáci pocházejí z dinosaurů, je dnes už dosti rozšířená myšlenka. Další důkazy vědců jen potvrzují tuto teorii. Našim Papouškům šedým, zvaným Žako, se takové malé dinosauře vyklubalo. Bylo to v polovině dubna. Měsíc před tím, Andula, "dinosaurova" matka, zasedla do budky na tři snesená vajíčka. Na rozdíl od dinosaurů, nespoléhala na přirozenou teplotu hnízda, ale sama se rozhodla vlastní termoregulací udržovat optimální podmínky pro líhnutí svých potomků. To je hlavní rozdíl v chování naši Anduly od chování například Velociraptora. Chování naší Anduly v mnoha směrech připomíná prehistorického dravce. Po vylíhnutí Mikyho (Mouse-po jeho otci Myšákovi, který byl úspěšný jen u jednoho vajíčka), nikterak nevybočovala svým chováním z našich představ o prehistorických "potvorách". S nataženým krkem a hlavou natočenou jedním okem směrem ke své oběti, jako by nejdříve naslouchala, co se šustne. Nemilosrdně pronásledovala každého vetřelce, který by se přiblížil k hnízdu. My jsme však u ní nebyli na seznamu vetřelců zapsáni. Svou obrannou aktivitu plně soustředila na neoddiskutovaného otce jejího malého dinouše, Mikeše. Cíleně ho pronásledovala při jakémkoli pokusu přiblížit se k budce, nebo k misce s krmivem, nebo když se na večer chtěl uchýlit do vnitřního prostoru voliéry. Došlo to tak daleko, že v obavě o jeho zdraví, kladli jsme na drátěný strop voliéry pro Mikeše občas jablko, aby se najedl. Takové chování u některých dinosaurů, bylo možná docela běžné a o vylíhlá mláďata se staral pouze jeden rodič. Abych měl lepší přehled o nestandardním chování Velociraptorampepurdy, nainstaloval jsem do voliéry IP kameru. IP kamera je zajímavá věc, která mě při instalaci přiváděla místy k zoufalství a tento stav se občas opakuje stále. Což mě přinutilo i ke konzultaci s mým oblíbeným administrátorem internetového připojení. Nakonec však obraz z voliéry se objevil na mém monitoru, a vyjma těch občasných zoufalých chvil, monitoring dinosaurů probíhá bez problémů. Jurský Park, on line. Hlavním přínosem kamery bylo zjištění, že Mikeš přece jen dokáže ve chvilkách nepozornosti Anduly, například když dlela v budce se svým oblíbencem, pozřít nějaké sousto z misky. To, že mladý je Miky a ne Mikyna, je čistá spekulace. Pakliže se z Mikyho vyklube Mikyna, bude to snad dinosaurus mírnějšího typu, než je rampepurda Andula. A že by z něj mohl být strašný rampepurďák, dinosaurus drsné povahy, je otázkou budoucnosti, lépe řečeno analýzy DNA. Miky mezitím už provedl jeden průzkumný let ve voliéře a jeho pravá povaha se brzy projeví. Tak, jako se projevovala povaha Anduly-rampepurdy od samého počátku. Dovezl jsem ji, spolu s její setrou Andulkou z Úpice. Andulka byla na rozdíl od rampepurdy, dinosaurem mírné povahy. Připomínala spíše dinouše vegetariána. Nakonec byla výměna za Mikeše z Hodonínské ZOO. Teď po jisté době si myslím, že to byl pro ni moc dobrý krok. Občas, kdy ještě sdílela prostor se svou sestrou, přišla k nějakému zranění. Jednou měla poraněný jazyk, podruhé zase přišla o drápek na noze. Vyčítal jsem si, že mou nedbalostí při stavbě voliéry, mohlo dojít k poranění papoušků. Ale teď, při vzpomínce na tehdejší komandování Andulky Andulou-rampepurdou, a uvědomění si chování rampepurdy teď při odchovu mláděte, nabízí se vysvětlení tehdejších poranění. To Velociraptorampepurda mohla být pachatelem. Její dinorampepurďácky uzurpátorské chování k příslušníkům vlastního druhu je sice nezvyklé, ale je to náš první dinopapoušek, co úspěšně přivedl k životu dalšího dinopapouška.
Chování připomínající dávné dinosaury však není cizí ani některým příslušníkům našeho druhu. Ani Andula k nám necítí žádnou zášť a ochotně bere oříšky z ruky. Znamená to, že i my bychom mohli pocházet z … no, to snad ne!

odkaz na obrázky z filmu Jurassic Park Velociraptorampepurda
Jurský Park

obrázek Mikyho


14:35 [Permalink]

Zpět na začátek stránky

Archives

RSS version
TXT version
Kupte si světlušku, prosím.
Jak psát web
PFERDA-sdružení pro všestranný rozvoj osob s mentálním postižením
Šenov pohledem Pferdy
Webhosting poskytuje Český hosting
Šenovák
OBLÍBENÉ

pomoc sms
Rádio na přání
OSEL
Drápkaté opice
Jana
prof. Höschl
prof. Halík
Krajina za školou
Bernard Občanská společnost
Obrazy z kroniky obce Václavovice
Ze zónyrozcestník


NOVÉ

Vyrobeno v Beskydech

Pořád zelené

Pozitivní noviny
ČIŘIKÁNÍ
OS ŽP Šenov

napiš slovo