Pferdův blog

Pferdova stránka

      pferda@zdeneksebesta.net  Všechna práva na omyl vyhrazena.

pondělí, 26. srpen 2019

Pozvánka


Blíží se sobota, poslední letošních prázdnin, kdy už tradičně koná se Šenovský jarmark. Vedle atrakcí v exteriéru, otevře Šenovské muzeum v interiéru Staré školy dvě zajímavé výstavy. První z nich najdou návštěvníci v přízemí. Výstava nese název - Od draisiny k bicyklu. Pokud někdo neví, co znamená slovo draisina, potom je výstava k poznání nejen toho, vynikajícím cílem sobotní procházky. Pokud snad v sobotu může déšť narušit akce v exteriéru, pak pod střechou Staré školy budete před vrtochy počasí chráněni a při tom poznáte mnoho zajímavého, zároveň starého i nového.
O patro výš bude v ten samý den otevřena výstava "Z Ostravska" - Vilém Wünsche - Výstava pohlednic a obrazů. Dle předloh obrazů ak. malíře Viléma Wünsche bylo vydáno na šedesát pohlednic. Sotva by dnes bylo možné k pohlednicím vystavit i originální předlohy. Pohlednice jsou tak dnes mnohdy jedinými svědky nemalého dílu malířovy tvorby. Vedle pohlednic a jejich zvětšených reprodukcí, je vystaveno také několik obrazů a obrazových tisků.
Kdyby jen pro jednu výstavu, v sobotu si cestu do Staré školy ve 14:00 hodin určitě naplánujte. Stojí však za zhlédnutí výstavy obě.

Od draisiny k bicyklu
Z Ostravska - Vilém Wünsche - výstava pohlednic a obrazů19:34 [Permalink

úterý, 14. květen 2019

100 let koruny

Zítra se ve Staré škole otevře výstava - 100 let české koruny 1919 - 2019.
Je to výstava věru velmi zajímavá. Mnoho vzácných exponátů z historie naší měny bude možné spatřit. Peníze jsou nedostatkové, proklínané, ale především nezbytné a chtěné. Samotné peníze za nic nemůžou. Sice výstava se jmenuje 100 let české koruny, ale před sto lety v roce 1919 vznikla koruna československá. Historie československé koruny však netrvala 100 let, končí s rokem 1992, po rozdělení republiky, teprve pak se stává korunou českou. Na Slovensku už 10 let mají euro, zatím co v čechách počítáme stále koruny. O tom a mnohém o naší měně výstava informuje vzácnými exponáty.

Česká koruna existuje od roku 1993, ale to výstava samozřejmě reflektuje. O penězích lidé rozmlouvají, při tom často netuší, jak vznikly. Na výstavě můžete spatřit kupříkladu minci římskou císaře Konstantina nalezenou ve Václavovicích. Především však výstava pojednává o roku 1919, kdy byl ministrem financí nové republiky Alois Rašín. Koruna Česká měla už historii, bylo tedy její jméno do nové měny nového státu přirozeně použité. Od toho okamžiku byla každá koruna dobrá. Zažila naše koruna mnohé změny, devalvace, měny a stále jí platíme. Pojďme se podívat na koruny.

Na výstavě lze mnohé poznat a pochopit.
100 let české koruny pozvánka19:31 [Permalink

středa, 2. leden 2019

Seriál - Digitální fotografie 2002 - 2018

Rok 2018

skončil a já musím také ukončit seriál - Digitální fotografie 2002 - 2018. Čekal jsem na poslední snímky uplynulého roku, abych mohl album "digi 2018" sestavit.
Snímky se podobají rok od roku více jeden druhému. Vzpomínky však jsou různé, ačkoliv objekty fotografování i v roce 2018 byly mnohdy tytéž, totiž pes a kočka, nebo dobře už známá krajina blízká. Však i několik záběrů za hranicemi města Šenova jsem pořídil během roku 2018. Pravda, v tom roce jsem fotografoval častěji než roky předchozí, což umožnil můj odchod z práce. :-) Takže je poslední album objemnější než ta předchozí. Obtížně jsem vybíral z mnoha stejných záběrů. Záběry se opakují, jen pořízené jsou v různých obdobích. Usoudil jsem, že se album může stát přehledem počasí během roku. Snímky byly pořízené za slunných dnů, ale i těch zamračených několik též bylo, však ne tolik jako těch slunečných. Rok 2018 byl pro mne výjimečným. 16. část seriálu "Digitální fotografie 2002 - 2018 sice výjimečná fotografiemi není, ale za to je poslední.
Prošli jsme spolu 16 léty vzpomínek. Snad to k něčemu bylo dobré.
Nový rok 2019 snad může být alespoň tak dobrým, jako byl ten předchozí. Jaký byl, to i z posledního dílu seriálu lze si připomenout.
Přeji čtenářům Pferdova blogu úspěšný nový rok 2019.


16. část - Digitální fotografie 2002 - 201813:40 [Permalink

sobota, 22. prosinec 2018

Požehnané Ježíškovy narozeniny

Všem čtenářům Pferdova blogu přeji krásné svátky vánoční. Už čtrnáct let vždy na Vánoce dávám na blog pohádku. Letos je to pohádka -
O pejskovi, který zabloudil v leseO pejskovi, který zabloudil v lese

Veselé Vánoce

18:27 [Permalink

Seriál - Digitální fotografie 2002 - 2018

Rok 2017

Do září jsem fotografoval Canonem EOS 450D s objektivem Sigma 17-50mm F2.8 EX DC OS HSM Canon, a potom Canonem EOS 5D MarkII s objektivem Canon EF28mm f/1.8 USM. V mých rukou oba fotoaparáty produkovaly srovnatelné snímky. Toho roku přišla do Šenova Trixi. Celým jménem Grand Trixi 17th Meridian, štěně přítele chovatele Josefa Škůrka z Olomouce. Trixi se stala vyhledávaným cílem mých fotografických pokusů :-) Tak skončil rok plný očekávaných, i nečekaných událostí. Byl plnější než roky jiné.

15. část - Digitální fotografie 2002 - 201809:43 [Permalink

Zpět na začátek stránky

Archives

RSS version
TXT version
Kupte si světlušku, prosím.
PFERDA-sdružení pro všestranný rozvoj osob s mentálním postižením
Jak psát web
Šenov pohledem Pferdy
knihovna a Šenovské muzeum
Webhosting poskytuje Český hosting
OBLÍBENÉ

Haló, Ostrava!
pomoc sms
Rádio na přání
tv noe
Drápkaté opice
prof. Höschl
prof. Halík
Krajina za školou
Občanská společnost
Obrazy z kroniky obce Václavovicerozcestník


NOVÉ

Muzeum Novojičínska

kresba Jan Sacher

Pořád zelené

Město Šenov

Miroslav Saniga

Vyrobeno v Beskydech

Pozitivní noviny
ČIŘIKÁNÍ

napiš slovo